• Follow us

Nuomonės

Indrė Makaraitytė. Kodėl Nausėdai geriau mokytis iš Grybauskaitės, o ne Adamkaus?

„Šioje vietoje aš tikrai neleisiu eksperimentuoti arba neleisiu improvizuoti“, – pareiškė Gitanas Nausėda, išrinktasis prezidentas, kai jo žurnalistai paklausė, kokią jis mato naujosios koalicijos sutarties pagrindu sudarytą Vyriausybę.

Įvardijęs svarbiausiomis ministerijomis Užsienio reikalų, Vidaus ir krašto apsaugos, G. Nausėda pasakė nematantis argumentų, kodėl krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis negalėtų tęsti darbo. Ir vaizdžiai paaiškino, kad skubantys tapti ministrais te nebūtinai skuba siūdintis naujų kostiumų, o dabar einantiems ministrų pareigas pasiūlė neskubėti kostiumų atiduoti į komisą.

Drąsus pareiškimas. Ryžtingas.

Ką jis reiškia?

Jis reiškia, kad G. Nausėda neketina sėdėti tyliai kamputyje ir sieks, kad į jo nuomonę būtų atsižvelgiama. Įvardijo raudonąsias linijas, kurių neleis peržengti. Kiekvieno lyderio tikslas, kad jis nekalbėtų tuščiai ir į jo žodžius įsiklausytų. Ištarus a, visada bus lūkestis ir b, ir c, ir ž. Rezultato. O siekiant rezultato, vaizdaus pasakymo apie kostiumus gali nepakakti, nes jau dabar naujoji Vyriausybė bus vertama pagal tai, kokį svorį ją formuojant realiai turėjo prezidentas.

Šiandien G. Nausėdai vėjas palankus – tarp Sauliaus Skvernelio ir Ramūno Karbauskio yra didžiulė trintis ir įtampa, todėl premjerui prezidento užnugaris kaip niekad reikalingas.

O kas, jei raudonosios linijos bus peržengtos?

Niekas neketina glostyti G. Nausėdos paplaukiui, jei jis bus ryžtingas ir principingas. Ypač neglostys tie, kuriems buvo nubrėžtos raudonosios linijos ir kurie jas norėjo peržengti. O jei raudonųjų linijų nebus, jis labai greitai gaus niuksą iš visuomenės.

Ir šia prasme visai be reikalo G. Nausėda ribojasi nuo D. Grybauskaitės patirties. Valdas Adamkus, kaip atrodo, yra artimas išrinktojo šalies vadovo bičiulis, bet jo vidaus politika galiausiai baigėsi labai nekaip. Per dešimt metų tik pasimiršo, kad dažniausiai V. Adamkaus taiki ir esą nekonfliktiška pozicija buvo tik viena medalio pusė.

Niekas neketina glostyti G. Nausėdos paplaukiui, jei jis bus ryžtingas ir principingas. Ypač neglostys tie, kuriems buvo nubrėžtos raudonosios linijos ir kurie jas norėjo peržengti. O jei raudonųjų linijų nebus, jis labai greitai gaus niuksą iš visuomenės.

Atvertus kitą pamatydavai, kad tie, su kuriais jis esą kalbėjosi, jau buvo užlipę jam ant galvos artimiausių prezidento patarėjų pagalba arba kitais būdais.

Nusipurtyti lipančiuosius reikia valios ir galios, o nupurtyti niekada to nepamiršta ir galiausiai pasinaudoja taip, kad būdo bruožai ir klaidos, kurių niekada niekas neišvengia, tampa visų dviejų kadencijų vertinimo akcentu. O specialiai sukurtas dokumentinis filmas ir parašyta knyga apie prezidentės dešimtmetį – etaloniniu valdiškos propagandos pavyzdžiu, nors tokio žanro kūrinių yra ir apie Algirdą Brazauską, ir apie V. Adamkų, ir apie Vytautą Landsbergį.

Taip, D. Grybauskaitės charakteris lėmė aštrumą politikoje, ji negailestingai kritikavo, netgi drožė, premjerus, visus iš eilės, o praradusi viltį susikalbėti išvis nebepalaikydavo ryšio. Taip, ji neišvengė to, už ką kitus malė į miltus ir jos laiškai iš „tulpių pašto“ pateko į viešumą, taip parodę, kad D. Grybauskaitė nevengė užkulisinių žaidimų ir taip sumenkinę jos autoritetą.

Taip, prie jos buvo paskirta ir blogiausia turbūt visų laikų švietimo ir mokslo ministrė, nors prieš tai ji rengė taip politikus žeminusius anglų kalbos egzaminus. Tiesa, tokio egzamino jau ne D. Grybauskaitės kabinete, o visuomenės akyse, neišlaikė premjeras S. Skvernelis. Ir jis taip pat buvo gana žeminantis.

Visus dešimt metų, o dabar ypač stipriai, D. Grybauskaitei buvo rėžiama į akis, kad ji esantis tos pačios nomenklatūros produktas, su kuria kovojusi, ardydama nomenklatūrines salas. A. Brazauskas buvo Lietuvos progreso stabdys, tačiau ji vadina jį savo mokytoju. Štai, žiūrėkit, sako vis labiau įsidrąsinantys kritikai – viešumo ji vengė taip pat kaip visi. Sena tarybinė mokykla.

Taip, kai kurie D. Grybauskaitės paskyrimai į kertines pozicijas – VSD ar Generalinės prokuratūros vadovus – buvo labai nesėkmingi ir atsisuko prieš ją.

Taip, sunku dabar pasakyti, ar jie buvo padaryti tik todėl, kad ji per greitai priimdavo sprendimus ir nebuvo linkusi įsiklausyti į patarimus patarėjų, kurie buvo vertinami kaip gerokai silpnesni už ją. Ar vis dėlto šie pasirinkimai buvo vieninteliai įmanomi variantai, kai sistema priešinasi pokyčiams. Tačiau buvusieji prokurorų klano aktyvistai, pasižymėję tuo, kad bylos nepasiekusios teismo būdavo išrašomos didžiausio dienraščio puslapiuose, šiandien tik lieja ašaras dėl prarastų pozicijų.

Taip, D. Grybauskaitės charakteris lėmė aštrumą politikoje, ji negailestingai kritikavo, netgi drožė, premjerus, visus iš eilės, o praradusi viltį susikalbėti išvis nebepalaikydavo ryšio.

Labai norėtųsi tikėti, kad dabar atėjo metas, kai mūsų visuomenė užaugo iki kitokio lyderio, tačiau praėję dešimt metų vis dėlto sunkiai įsivaizduojami be D. Grybauskaitės. Arba be tokio tipažo vadovo, kokia buvo ji – tokia griežta mokyklos direktorė, kaip neretai apibūdinamas jos vadovavimo būdas.

Bet užgrūdinta nomenklatūrinės mokyklos ir žinanti, ko iš tikrųjų bijo vadinamieji bebrai.

D. Grybauskaitės bijojo. Ji padarė, kad jos bijotų.

Blogai, sako ekspertai, kai politika pagrįsta baime, blogai mojuoti botagu. Blogai šitokiu tonu bendrauti su aplinka, kokia ji bebūtų, per rinkimų kampaniją kartojo ir G. Nausėda.

Taip, blogai, bet žmogaus atmintis trumpa ir visai pravartu prisiminti, kaip yra ne dabar, o kaip buvo prieš dešimt metų, ką reiškia nomenklatūra ir jos sandoriai su kojomis duris atsidarančiais Lietuvos milijonieriais.

Ar šioje valstybėje ko nors iki D. Grybauskaitės galėjo bijoti, pavyzdžiui, buvęs VP dešimtukas, sumąstęs, kaip apmulkinti valstybę ir mainais už viso Lietuvos energetinio sektoriaus koncentraciją jų rankose žadėjęs pastatyti atominę elektrinę? O vėliau ją brangiai iškišti valstybei. Ko galėjo bijoti klanais gyvenę ir tarpę teisėjai, medikai, prokurorai?

Ar šioje valstybėje ko nors iki D. Grybauskaitės galėjo bijoti, pavyzdžiui, buvęs VP dešimtukas, sumąstęs, kaip apmulkinti valstybę ir mainais už viso Lietuvos energetinio sektoriaus koncentraciją jų rankose žadėjęs pastatyti atominę elektrinę?

Pirmaisiais metais tikrąja ta žodžio prasme Daukanto aikštė spaudėsi ugnimi, o į tuos elito taip išsiilgtus pokylius, kurių D. Grybauskaitė neorganizavo, greičiausiai tiesiog nebūtų buvę kam eiti. Tačiau šie dešimt metų buvo laikas, kai iš esmės vyko labai paprasta kova – kas ką perlauš. Nomenklatūra D. Grybauskaitę, ar vis dėlto D. Grybauskaitė ją, senąją sistemą, iš kurios ji pati atėjo.

V. Adamkus norėjo pokyčių, apie juos kalbėjo, jo intencijos buvo labai geros ir jis buvo vakarietiškos kultūros žmogus.

Bet nėra skanesnio kąsnelio klanams nei naivus vakarietis.

Buvusiam Aukščiausiojo Teismo pirmininkui nieko nereiškė visiškai nepaisyti V. Adamkaus, o teisėsauga kurpė politines bylas jam už nugaros. Strateginiai infrastruktūriniai projektai tik vadinosi gražiai – juos lipdė tie patys bebrai sulipę su oligarchinėmis struktūromis. LEO LT kūrėjai per artimiausius V. Adamkui žmones įtraukė prezidentą į šį jam ir visai Lietuvai pragaištingą projektą iki ausų taip, kad šiam neliko nieko kito, tik jį pasirašyti ir pasakyti, kad tiesiog nebėra kelio atgal.

CŽV kalėjimo klausimas neatsakytas iki šiol. Jei V. Adamkus, kaip jis pats sako, nieko apie jį nežinojo, tai kaip tuomet reikėjo nepaisyti šalies vadovo?

Ką darys G. Nausėda už Lietuvos ribų bus matoma, svarbu ir reikšminga, tačiau jo svorį lems negailestingi vidaus reikalai.

„Mes skubėjome suformuoti koaliciją, kad G. Nausėda neturėtų pasirinkimo“, – taip užkulisiuose kalba Seimo valdantieji ir ties šia žinia bet kokios iliuzijos atsinaujinusioje Daukanto aikštėje turėtų išgaruoti kaip dūmas.

Read MoreLeave A Comment

More News

LRT naujienos nuomonės

Mykolas Drunga. Ar Honkongas išlaikys sąlyginę laisvę? 2019-08-17 02:00:00 Pasaulio spauda aptaria protestus Honkonge – ir čia į akį krenta tai, kad visų labai skirtingų laikrašči&#

Raimonda Agnė Medeišienė. Kasdienio gyvenimo šventė 2019-08-16 10:22:00 Erikos Umbrasaitės knygą „Prancūzija mon Amour” apie nuodėmingai malonų prancūzų meną gyventi gal

Justinas Žilinskas. Žmogiškumo vardas – Ženeva 2019-08-16 04:17:00 Šiomis dienomis sukanka 70 metų vieniems iš svarbiausių tarptautinės teisės dokumentų, kartais vadinamiems &bd

Rima Urbonaitė. Politika grįsta principu „vežimas prieš arklį“ 2019-08-15 06:17:00 Pastarosiomis dienomis politikų pareiškimai ir ginčai viešojoje erdvėje verčia kelti klausimą, ar turime kai k

Jurga Tvaskienė. Kaip leidžiama užaugti gaižauskams 2019-08-14 09:13:00 Vos prieš 10 metų – mažai kam žinomas rajono policininkas. Staiga jį nušviečia televizijų blykst

Vytautas Keršanskas. Demokratijos prieš autoritarinius režimus: kova vyksta 2019-08-13 09:42:00 Naujosios technologijos visada turėjo svarbų vaidmenį žmonijos raidoje. Ypatingos spartos informacinių technologijų pl&

Dalia Leinartė. Kuo periferija skiriasi nuo metropolio? 2019-08-13 05:36:00 Lyčių lygybės ir žmogaus teisių neigimas Lietuvoje yra postsocialistinės visuomenės noras turėti paprastus at

Edwardas Lucasas. 20 metų su Putinu 2019-08-12 08:14:00 Prieš 20 metų grįždamas iš Vladivostoko į Maskvą išgirdau, kad Rusija turi naują ministrą pir

Ramūnas Bogdanas. Pasididžiavimui Putinas rusams paliko 3 dalykus 2019-08-12 03:57:00 Rusijoje jau užaugo ir pilnateisiais piliečiais tapo karta, kuri nematė savo valstybės be Vladimiro Putino. Net kai prezidento k&

Vaiva Rykštaitė. Mažoms mergaitėms reikia daugiau drąsių, o 2019-08-11 06:50:00 Norėčiau, kad mano vaikystėje būtų buvę tokių elgesio modelių kaip Megan Rapinoe. Gal ir buvo, greičiaus

Algimantas Čekuolis. Mūsų didysis mūšis 2019-08-10 06:13:00 Berniukai svajoja apie žygdarbius. Kai lietuviukas žiūri į Mateikos paveikslo „Žalgirio mūšis“ repro

Mykolas Drunga. Liberalizmo gyvybė 2019-08-10 03:00:00 Leonido Donskio gimtadienio išvakarėse prasminga ieškoti žmonių, kurie dėl liberalizmo sielojasi.

Nuomonės | ve.lt

Apšmeižk, nes visuomenė šmeižtu tiki 2019-08-16 07:30:49Kas bijo priešininką priremti faktais, priremia gandais. Tai yra - sapnais. Tiek pretenduojančiais į faktą, kiek budraus mi

Ir kada pradėjome vienas kito taip nekęsti? 2019-08-12 08:10:47Sužydėjo suvešėjo prieš 30 metų mūsų laisvė. Tokia tyra, tokia graži, lyg ramunė saulė

Agnė ir Artūras Zuokai. Originaliausios skyrybos 2019-08-12 06:32:39„Respublikos“ savaitės akiratyje - bene originaliausios sutuoktinių skyrybos. Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narė

Ar ilgai dar vadinsime gatves nusikaltėlių vardais? 2019-08-11 14:22:22[...]

Klaida visada kainuoja 2019-08-10 10:19:22Vienas informacinis interneto puslapis pasiskundė, kad jį blokuoja už neteisingą informaciją. Sako, kad žodžio lais

Tautiškumas - tarp orgazmo ir apatinių 2019-08-10 07:04:33Metas švęsti - šiandien sako kalendoriaus lapelis. Juk Tarptautinė apatinių diena! O šis drabužis - nepamaino

Šis tas apie pajamas ir išlaidas 2019-08-10 07:01:00Ji paklausė: "Po kiek parduodate kiaušinius?" [...]

Kas gražiau už bedantę šypseną? 2019-08-09 04:50:05Klausimėlis bus netikėtas, bet pagalvojimo vertas. Jis toks: ar galėtumėte nustatyti „Eurovizijos“ nugalėtojus ne

Vaiko priežiūros atostogos turi būti lanksčios 2019-08-08 03:35:16ES institucijos, praėjus ilgam derybų procesui, galiausiai sutarė – neperleidžiamą vaiko priežiūros laikotarp

Kuo pasigirti? Pinigų taškymu 2019-08-04 02:57:17Vyriausybė trečiadienį patvirtino unikalų Lietuvos komunikacijos rinkoje susitarimą - Vyriausybė ir keturios Lietuvos ko

Baltijos keliui - 30 2019-08-03 05:01:00Aną dieną ponia Austėja labai emocingai klostė savo mintis: "Nors prieš trisdešimt metų man tebuvo še&s

Seneliai nesusikalba su vaikaičiais 2019-08-03 03:12:35Bepigu močiutėms savo vaikaičių, atvažiuojančių vasaromis, laukti, žinant, kad ką pasakys, tą vaikiu

Sarmatai

Vakarų nuosmukis – anaiptol, nėra atsitiktinumas 2019-08-10 01:30:11mes juntame „paralelinių visuomenių“, dominuojančių mūsų miestuose, vidinę jėgą: jei būs

Mitinge, vykusiame prie Karaliaus Mindaugo paminklo, Vilniaus merui 2019-08-09 02:18:38Rugpjūčio 7 d., Vilniuje, prie Karaliaus Mindaugo paminklo įvyko visuomeninis mitingas „Apginkime Lietuvos Didvyrius!", kuriame

Mitingas prie Karaliaus Mindaugo paminklo – „Apginkime 2019-08-06 04:12:42rugpjūčio 7, prie paminklo Karaliui Mindaugui, reaguojant į Vilniaus mero R. Šimašiaus iniciatyvas, įvyks mitingas,

Seimo kanceliarija dėl galima nusikalstamų veikų į prokuratūrą 2019-08-05 10:20:13Netirta, kieno nurodymu tai padaryta, nors direktorė T.B. Burauskaitė viešai patvirtino, kad tai padaryta politikų spaudimu. Pra

Ne, prezidente, jūs Lietuvos miškų neparduosite (MIŠKŲ VETO) 2019-08-05 04:44:20Lietuvoje nėra numatyta, kiek miškų žemės gali turėti fiziniai ar juridiniai asmenys, nėra teisės aktų,

Globalus atšilimas: grėsmė ar baisios pasakos? 2019-08-04 01:29:15ledynų iš Antarktidos, Grenlandijos analizė liudija, jog prieš dešimtis tūkstančių metų pramonė

Skaitmeninis autizmas: virtualios priklausomybės spąstai 2019-08-03 01:27:57ištyrė vaikų grupes ir pateikė nerimą keliančias išvadas. Vaikai, žiūrėję į kompiuter

Teismas atmetė skundą dėl Generolo Vėtros: istorinė išvada 2019-07-31 03:46:37J. Noreika savo gyvenimu įrodė, kad piliečių ir Tėvynės gerovė aukščiau asmeninių interesų. J

Valdas Anelauskas. PAKELK GALVĄ, LIETUVI ! ! ! 2019-07-30 05:21:49Italų poetas Dantė kadaise rašė, kad: „karščiausios liepsnos pragare skirtos tiems, kurie per didžiuosius

Areštai ir guminės lazdos Maskvoje gali duoti netikėtą 2019-07-29 12:20:31Mažiausiai ko turime – tai drąsos tiesiai išsakyti savo nuomonę. Kas rodo, jog dar turime ką prarasti ir galime prara

Algimantas Rusteika. Artėja metas pažvelgti į veidrodį, vyrai 2019-07-29 06:58:26Nei viena save gerbianti tauta neleidžia pažeminti savo didvyrių atminimo. Nei saviesiems, tą darantiems už grašius. N

Pakartoti Baltijos kelią 2019-07-27 11:05:42suprantu po 30 metų, jog nieko lietuvių tautai iš to nenuskilo. Vadinami tautos vadai eina kas sau, su panieka spjauna į tauti&s

Nuomonės straipsniai

Mokykla – vaikams, išbandymai – tėvams 2019-08-14 10:58:38Smalsūs pirmokų žvilgsniai, tuščių sąsiuvinių nekaltybė, per vasarą styptelėję septintok

Patikima valdžia 2019-08-13 10:16:02Naujausi rinkos tyrimų bendrovės "Baltijos tyrimai" apklausų rezultatai atskleidžia, ko verti Lietuvą tiek iš Vyriau

Apie teatrą ir asmens kontrolę 2019-08-12 06:30:53Priešistorė

20 metų su V. Putinu 2019-08-12 03:56:38Ką jis iš tikrųjų veikė KGB? Nežinome detalių apie neskaidrius, mafijos stiliaus sandorius, kuriuos jis sudarin&#

Valdžios primatų paradoksai 2019-08-11 16:25:08Tiesa, S.Skvernelis apreiškė, kad nekilnojamojo turto (NT) kol kas neapmokestins. Tačiau apie 20 eurų už mašiną

Meilė, šlovė ir turtai 2019-08-09 16:42:14Suprantama, kad tiems, kurie dažnai labiau nei savo kiemu rūpinasi kiekvieno mirguliuojančio televizijos ekrane ar laikrašč

Draudimų meistras 2019-08-09 15:42:34Štai atvirukinis berniukas Aurelijus Veryga vieną rytą perskaitė, kad alkoholio pirkimas Lietuvoje sumažėjo. Turbū

Kiek reikia laiko niekšybėms pamiršti? 2019-08-09 11:12:39Kad ir kaip skambėtų ciniškai, bet žmonės, esantys bet kurios valstybės (bet kokioje amžių sandūroje) p

Charakteris prieš centimetrus 2019-08-09 11:07:48Kuo arčiau pasaulio krepšinio čempionatas, tuo karštesnės diskusijos, kurie žaidėjai turėtų vykti 

5 užsienio kelionių kryptys, kur išleisite panašiai, kiek 2019-08-09 06:31:12Jei jūsų paklaustų, ką pasirinktumėte – vieną naktį panašios kokybės kambaryje Juodkrantėje

Daktaro J. Watsono ofenzyva 2019-08-09 05:24:22Nepaisant to, būtent čia daugelį šimtmečių galingiausios pasaulio jėgos kalaviju sprendė, kuriai jų lem

Kaip užverti Pandoros skrynią 2019-08-08 03:19:45Mat tautininkai sostinėje nusiteikę mitingui prie paminklo Karaliui Mindaugui. Šie nepatenkinti Vilniaus mero sprendimu atsisakyti at

Požiūris – infa

Virtualių tinklų pagauti… 2019-08-16 15:37:36Ir nors žmonės suvokia, kad tai yra priklausomybė ir bando ją įveikti, tačiau tai nelengva – net kelios valandos b

Žmogumi gimti lengviau, nei žmogumi ir numirti (3) 2019-08-15 13:07:44Galima teigti, jog žmonės Vakaruose praktiškai gyvena transe, nuo ekrano prie ekrano, muzika užlietom ausim – vaikš

Manoma, kad Fake News užsiiminėja tik Rusija ir 2019-08-13 04:37:13Ponas niekuomet neišsilaikytų be vergo savanoriško palaikymo. O šiuolaikinės socialinės platformos palengvina &ldq

Prezidentas tegali tik prašyti leidimo pas Teisėjų Tarybą, 2019-08-12 01:35:04Situaciją reikia keisti, bet kas išdrįs? Varnas varnui akies nekerta. Politikai sako - Nėra politinės valios. Bet galima i

Žmogumi gimti lengviau, nei žmogumi ir numirti (2) 2019-08-11 03:03:08Bendruomenės pagrindinė funkcija buvo dvasinė! – Padėti įveikti dvasines spragas – ko negalėtų vienas a

Algimantas Rusteika. Visos sisteminės grupuotės, vadinančios save „tradicinėmis 2019-08-11 01:54:32Valstybėje, kurioje valstybė mažai kam berūpi, valdžiai visada labiausiai rūpi valdžia. Atsakymas paprastas - &scar

Istorinės atminties politikoje negalima įsivelti į paminklų naikinimo 2019-08-10 02:34:33Vilniaus meras užsiima savivale, elgiasi kaip Laisvos rinkos instituto direktorius, kuriam neegzistuoja viešoji gerybė, bendrieji pri

Algimantas Rusteika. Laisvės niekas dykai nedalina 2019-08-10 01:38:27Netikėkit, kai jums sako, jog esat tik trumpa kelionė iš tamsos į tamsą, kur reikia pasiduot, kad pasiimt viską. Tai b

Regionai netenka darbo vietų – valstybinio sektoriaus darbuotojų 2019-08-09 05:36:15Vilniaus regione valstybės darbuotojų padaugėjo iki 119 tūkst. Valstybės sektoriuje dirba kas trečias vilnietis. Tai yra

Dabartinis ministrų kabinetas – tai ne stabilumas, o 2019-08-08 07:51:23Toks ministrų kabinetas – tai ne stabilumas, o Brežnevo laikų stagnacija ir visų žadėtų proveržių i

Atviras Lino Kukuraičio laiškas dėl atstumtų vaikų ir 2019-08-07 06:26:48kokios aplinkinių reakcijos tikėtųsi vaikus ir neįgaliuosius atstūmę Žiežmarių, Biržų ar kiti g

Premjeras pareiškė, jog netoleruos tautinės neapykantos kurstymo, tik 2019-08-07 05:18:29noriu labai aiškiai pasakyti, kad demokratinėje valstybėje Lietuvoje tautinės neapykantos kurstymas jokia forma nėra ir neb


Disclaimer and Notice:WorldProNews.com is not responsible of these news or any information published on this website.