• Follow us

Kultura

Spełnione marzenia niesłyszącej Emilii • Racibórz

Bywa też inaczej. Poniżej wzruszająca historia osoby niesłyszącej, którą przygotowała do Komunii św. s. Monika z klasztoru Annuntiata, ta sama, która koresponduje z więźniami, ale przede wszystkim jest katechetką osób niesłyszących z ogromnym doświadczeniem. Oddajmy jej głos:

Jako długoletnia i doświadczona katechetka osób niesłyszących i słabosłyszących miałam okazję przygotować setki dzieci do I spowiedzi i Komunii Św. Jednakże najbardziej utkwiły mi w pamięci przygotowania do przyjęcia tych sakramentów przez kilka głuchoniemych kobiet, analfabetek, które nie znały, ani pisma, ani mowy ani języka migowego. Były zupełnie odcięte od świata, zdane na pomoc najbliższych. Ich rodziny zwróciły się do mnie z prośbą o przygotowanie ich do sakramentów św. Jedna z nich miała 54 lata, druga 56, a trzecia 27 lat. Przygotowanie ich do przyjęcia I Komunii Św. wymagało ogromnego wysiłku z mojej strony, ale też ze strony katechizowanej. Wiadomo, że wiele pojęć religijnych jest abstrakcją, nie da się wszystkiego zobaczyć, dotknąć, doświadczyć, itd. Stąd na katechezie posługiwałam się licznymi obrazami, rekwizytami. Próbowałam dotrzeć do ich umysłu na wszelkie możliwe sposoby: mową, gestem, mimiką i pantomimą.

Chciałabym przytoczyć tu niezwykłą historię życia jednej z tych kobiet – pani Emilii Myśliwy spod Głubczyc. Opowiada o niej jej rodzony brat Michał Myśliwy w mojej książce „Głusi mówią”. Oto fragmenty tego tekstu:

„Moja niesłysząca siostra Emilia urodziła się 5 września 1933 roku w miejscowości Teleśnica Oszwarowa w woj. rzeszowskim.

Okres choroby Emilii przypada na czas jej wczesnego dzieciństwa, kiedy to nasi rodzice zauważyli u niej częściowy brak słuchu. Żyliśmy i wzrastaliśmy w warunkach straszliwej biedy. Rodziców nie było stać na leczenie choroby, a co się z tym wiąże, wady słuchu. Rodzice posiadali 1,12 ha pola na górzystym terenie w Bieszczadach. Nie było zbyt wysokich urodzajów zboża, czy ziemniaków. Aby utrzymać rodzinę, dodatkowo chodzili na zarobki do Żydów, gdzie za 1 dzień pracy (tzw. dniówki), ciężkiej pracy (np. koszenie zboża kosą) można było zarobić 1 zł, a koszt jednej małej bułki wynosił 5 groszy.

Rodzina była liczna. Ja, jako najmłodszy, byłem siódmym z kolei dzieckiem. Urodziłem się w 1940 roku. Liczne choroby, wynikłe z przeziębień, zdziesiątkowały rodzinę. Trójka rodzeństwa umarła przed wojną. Finansowo nie było nas stać na opłacenie lekarza i wykup leków, o ile takie były dostępne.

Później przyszedł czas wojny, który wyeliminował całkowicie możliwości leczenia i uczęszczania do szkoły. Zostaliśmy wywiezieni do Niemiec na przymusowe roboty do miejscowości Edenberg Gross, do majątku ziemskiego. Pobyt na robotach trwał od wiosny 1942 r. do końca wojny, tj. do marca 1945 r. Warunki życia były bardzo trudne.

Po wojnie zostaliśmy osiedleni na opolszczyźnie w powiecie głubczyckim, w miejscowości Tarnkowa, gdzie zamieszkujemy do chwili obecnej. Tutaj rodzice otrzymali gospodarstwo rolne o pow. 7 ha. Ponieważ w początkowym okresie nie było sprzętu rolniczego, wszystkie prace wykonywane były wyłącznie ręcznie.

Trudno obecnie powiedzieć, czy była to wina rodziców, czy może wymagała tego sytuacja materialna i finansowa, że odstąpiono od skierowania siostry Emilii do szkoły specjalnej. Nie wiedzieliśmy nawet czy takie szkoły istniały zaraz po wojnie. W każdym bądź razie, na wniosek lekarzy, Emilia została zwolniona z obowiązku szkolnego. Pozostała na utrzymaniu rodziców i była pomocą w prowadzeniu gospodarstwa.

Pamiętam, że Emilia nie sprawiała trudności rodzicom i rodzeństwu, ponieważ lubiła pracować. Jak tylko potrafiła, starała się wykonywać wszystkie zlecone jej prace w gospodarstwie. Podpatrując innych, nabywała umiejętności prowadzenia gospodarstwa.

Choć nigdy nie uczęszczała do szkoły, była analfabetką i nie potrafiła rozmawiać, była pouczana, co wolno, a czego nie wolno było jej robić. Wiedziała dokładnie, że nie wolno nikogo krzywdzić przez bicie zarówno ludzi, jak i zwierząt. Porozumiewała się swoistą mową. Do rodziców mówiła mama, tata, natomiast do rodzeństwa zwracała się po imieniu: Staszek, Józek, Michał. Pamiętała imiona sąsiadów. Ze zwierząt rozróżniała słowa: pies, kot, koń, krowa... Wszystkie zwierzęta były dla niej ładne (mówiła „łańcie”). Bardzo je kochała. Miała swój własny, dziecinny język i nazwy.

Umiała i lubiła wykonywać wszystkie prace domowe i gospodarcze. Samodzielnie też nauczyła się krawiectwa. Potrafiła skroić i uszyć maszynowo sukienki, bluzki, koszule, fartuchy damskie, spodnie męskie wraz z całkowitym wykończeniem. Do tego dokładała swoje wymyślone upiększenia, układy kołnierzy, kieszeni, mankiety, wykończenia szytych sukienek czy bluzek. Szyjąc, w większości korzystała z własnej wyobraźni i pamięci wzrokowej. Korzystała także z katalogów mody, gdzie wybierała ulubione wzory sukienek, bluzek, spodni, układ falbanek, fałd itp.

W kontaktach i spotkaniach z rodziną, czy sąsiadami zachowywała miłą atmosferę. Zawsze witała gości z uśmiechem i radością.

Boleśnie przeżywała zgon rodziców i brata, a także zgon kogoś znajomego z sąsiadów.

Rodzeństwo nauczyło Emilię trochę pisać. Znała pisownię liczb i liter. Potrafiła się podpisać pełnym nazwiskiem i imieniem. Znała pisownię imion rodziców i rodzeństwa.

Emilia miała wielki szacunek do obrazów religijnych zawieszonych w mieszkaniu. Mówiła, że to Bozia. Chodząc do kościoła na msze św., przeżywała sytuacje, że ona nie może przystępować do komunii świętej. Nie rozumiała tej sytuacji, dlaczego wszyscy mogą przyjąć komunię św., a jej się tego odmawia. Nie potrafiliśmy jej w tym pomóc. To nas przerastało. Chcąc choć trochę spełnić jej marzenia i pragnienia, zwróciliśmy się w tej sprawie do naszego księdza proboszcza w Pomorzowicach – ks. B. Grabowskiego. Przyszedł nam z pomocą i radą. Nawiązał kontakt z siostrą Moniką z klasztoru „Annuntiata” w Raciborzu, doświadczoną katechetką osób głuchoniemych, którą poprosiliśmy o przyuczenie i przygotowanie Emilii do przyjęcia I Komunii Św.

Nauka religii była bardzo utrudniona, gdyż Emilia nie znała języka migowego, nie posługiwała się mową ani pismem. Była zdolna, ale niewykształcona. Chętnie brała udział w zajęciach nauki religii. Poznawała najbardziej podstawowe prawdy wiary, o których nie miała pojęcia. Chętnie malowała obrazki, które otrzymywała na katechezach. Cieszyła się bardzo, że będzie mogła przystąpić do I Komunii Św.

Po półrocznym, skróconym kursie, wreszcie nadszedł dla niej ten upragniony dzień spowiedzi i Komunii św. Uroczystość ta odbyła się 8 grudnia 1989 r. w klasztorze Sióstr Misyjnych w Raciborzu. Emilia była bardzo podekscytowana i ogromnie szczęśliwa.

Niestety, na krótko po tym wydarzeniu dała znać o sobie utajona straszliwa choroba nowotworowa – rak mózgu. W miesiąc później nasza Emilia odeszła do Pana. Umarła 6 stycznia 1990 r. w wieku 57 lat.

Dodam jeszcze, że Emilia bardzo przeżywała swoją ułomność związaną z częściową wadą słuchu. Mówiła z żalem, że nie potrafi dobrze mówić, pokazując przy tym odpowiednimi ruchami rąk na usta.

Bardzo ją ceniliśmy za jej pogodę ducha, hart, odwagę w pokonywaniu trudności, cichość i pracowitość, a przy tym taką spontaniczną, naturalną radość z życia, nie mówiąc już o tym, jak wielką pomocą służyła całej naszej rodzinie.

Jesteśmy szczęśliwi z całą rodziną, że spełniliśmy przynajmniej jej skromne marzenia.”

ks. Jan Szywalski

Read MoreLeave A Comment

More News

Głos Wielkopolski - Kultura

Poznań: Rozbrat kończy koncertowy sezon z wielkim hukiem! 2019-06-18 14:21:00Koncertowa oferta Rozbratu zawsze obfitowała w wiele występów niezależnych, punkowych kapel. W rytmie „rocka dla łobu

Poznań: Centrum Kultury Zamek spogląda na wschód. Kapka 2019-06-18 14:19:00W najbliższy wtorek gościem CK Zamek będzie Kapka Kassabova, autorka wyjątkowej książki „Granica”. Pisarka o

Poznań: The Amity Affliction i Adam Bomb zagrają 2019-06-18 11:46:49W piątek legenda hard rocka z lat osiemdziesiątych, a kilka dni później jedna z gwiazd metalcore’u. Nadchodzące konce

Murowana Goślina: Przed nami wielkie widowisko plenerowe „Orzeł 2019-06-18 10:09:00Trwają ostatnie przygotowania do jednego z najbardziej widowiskowych wydarzeń historycznych, jakim jest „Orzeł i Krzyż &ndas

Poznań: Klub Pod Minogą zaprasza na noc z 2019-06-18 10:07:00Najbliższy sobotni wieczór w poznańskim klubie upłynie pod znakiem nieszablonowych, a nierzadko i niepokojących utwor&oacut

Malta Festival Poznań 2019: 300 wydarzeń w programie 2019-06-18 06:11:00Program Malta Festival Poznań 2019 zapiera dech w piersiach. Festiwalowe liczby mówią same za siebie: w ciągu 10 dni imprezy odb

Zobacz pierwsze zdjęcia z filmu „Piłsudski”. Tytułową rolę 2019-06-18 05:37:00Niedługo po wakacjach odbędzie się premiera długo wyczekiwanego filmu „Piłsudski” w reżyserii Michała R

Poznań: „Całe życie w dresach” powraca w ramach 2019-06-18 04:23:43Jak to jest wychowywać niepełnosprawne dziecko? To pytanie, na które nie ma jednej odpowiedzi, a które wydaje się towarzy

Poznań: Enter Enea Festival 2019 rozpoczęty. Pierwszego wystąpili 2019-06-18 03:50:00Atrakcje muzyczne, ale i plastyczne znalazły się w programie pierwszego dnia Enter Enea Festivalu. Impreza trwa w Poznaniu nad Jeziorem Strz

Festiwal Pol'and'Rock: Koleje Wielkopolskie udostępnią pociągi do Kostrzyna 2019-06-17 09:07:00Sytuacja odnośnie pociągów na Pol’and’Rock (dawniej przystanek Woodstock) budzi wiele kontrowersji. Chęć wsparc

Kostrzyn nad Odrą: Pol’and’Rock - pociągi specjalne PKP 2019-06-17 08:20:00PKP poinformowało, że specjalne, tradycyjne już pociągi musicREGIO nie pojadą na jubileuszowy, 25. festiwal Pol’and&rsq

Poznań: Polski Teatr Tańca obchodzi 45. urodziny 2019-06-17 07:53:00Polski Teatr Tańca świętuje swoje 45-lecie. Z tej okazji jeszcze w czerwcu zaprasza na dwie premiery: „Śledztwo” w cho

Wyborcza.pl - Kultura

Jak Sopot, to Literacki, a jeśli Góry, to 2019-06-10 01:06:00Wolisz kilkudniowy festiwal literatury w Krakowie lub Warszawie, a może kameralny zlot miłośników poezji w Szczebrzeszynie lub r

Jak "Bądź sobą" zostało zaprzęgnięte w służbę marketingu 2019-06-08 00:32:00Trochę to dziwne, że reklamy serwisu z ogłoszeniami drobnymi uczą nas kultury, ale dobrze, że ktoś to robi. Nie lubisz c

Jacek Dehnel: Czy gej może kochać Polskę? 2019-06-08 00:29:00W poszukiwaniu jednoczącego wroga władza czerpie z dobrze rozpoznanych pokładów mizoginii, rasizmu, homofobii. Tego, co w spo

Dlaczego "Czarnobyl" wywołał w Rosji taką burzę? Moskwa 2019-06-07 08:22:00Cała Rosja ogląda "Czarnobyl". Zdaniem prokremlowskich mediów najgłośniejszy serial tego roku jest przesiąknięt

Bajka o tym, jak Wojciech Mann narusza standardy 2019-06-07 05:12:00Wojciech Mann, laureat Złotego Mikrofonu, mistrz słowa, ikona polskiej kultury, erudyta, przed którego inteligencją i błysk

Pot, łzy i krew miesięczna. Zobacz wystawę, którą 2019-06-07 01:01:00- Można zaobserwować wzmożoną witalność w malarstwie kobiet, a tematy kobiecego doświadczenia są bardzo silnie

Kaczyński zakazuje, Doda macha z platformy, burmistrz wywiesza 2019-06-07 01:00:00W sobotę po raz 19. przejdzie przez Warszawę Parada Równości, demonstracja mniejszości seksualnych, lesbijek, gejów,

"Wielkie kłamstewka" wracają razem z Meryl Streep. Ale 2019-06-07 00:00:00Przystojny, elegancki, bogaty. Do tego gwałciciel i damski bokser. W pierwszej serii "Wielkich kłamstewek" kobiety wymierzyły mu spra

Nogaś mieszka u Szymborskiej. Jakie tu książki, jakie 2019-06-05 11:05:00Jestem pierwszą od wielu miesięcy osobą, która mieszka u Wisławy Szymborskiej w bloku na krakowskiej Krowodrzy, do kt&oacut

"Black Mirror 5". Facebook to piekło, gry komputerowe 2019-06-05 00:00:00Kiedy ogłoszono datę premiery i obsadę 5. serii "Black Mirror", świat zgodnie zakrzyknął: Miley Cyrus! Jej odcinek jes

Maciej Parowski nie żyje. Był ojcem polskiej kultury 2019-06-03 08:30:00Był pisarzem, krytykiem i animatorem kultury, współtwórcą niezapomnianej serii komiksów "Funky Koval", ale przed

Karol Wojtyła w wersji anime. Młody papież na 2019-06-03 00:30:00"Graj z Bogiem!" - to reklama "pierwszej chrześcijańskiej gry przedstawiającej życie papieża Polaka i pielęgnują

TVN24.pl - kultura, styl

Pierwsze takie zdjęcie Archiego. Książę Harry świętuje Dzień 2019-06-16 12:12:29 W niedzielę, z okazji Dnia Ojca, książę i księżna Sussex opublikowali zdjęcie swojego syna - Ar

"Jak było źle, to było bardzo źle, jak 2019-06-15 11:39:09 - Artyści nie są normalni, nie są racjonalni. Ale wolę pokazać ludziom moje prawdziwe oblicze niż la

"Najszczęśliwszym dniem mojego życia był ten, po którym 2019-06-15 11:08:59 "Smutny, mały, wrażliwy, nie potrafiący niczego docenić facet spod znaku Ryb. Jezu, człowieku! Czemu nie

Zmarł gigant włoskiego kina. Nie żyje Franco Zeffirelli 2019-06-15 08:40:34 W wieku 96 lat zmarł światowej sławy włoski reżyser filmowy, teatralny i operowy Franco Zeffirelli. By

Oto najbogatsi hip-hopowcy świata 2019-06-14 10:27:30 Magazyn "Forbes" opublikował coroczne zestawienie najbogatszych raperów. Po raz drugi z rzędu na szczycie zesta

Almodovar dostanie Złotego Lwa. "Stanie się moją maskotką, 2019-06-14 08:17:44 Hiszpański reżyser Pedro Almodovar otrzyma nagrodę Złotego Lwa za całokształt twórczości

Cuba Gooding Jr. oskarżony o molestowanie. Grozi mu 2019-06-14 05:42:00 Cuba Gooding Jr. został oskarżony o napastowanie studentki w jednym z barów na Manhattanie - poinformowała n

Udawała chorą, by spotkać się z Putinem. Usłyszała 2019-06-14 03:40:52 Włoska aktorka Ornella Muti została prawomocnie skazana na pół roku więzienia w zawieszeniu i 500 euro

"Pies na baby był. Chłopa by za nic 2019-06-12 17:54:57 Już jako dziecko nieustannie konfabulował. Nikt nie był pewien, kiedy mówił prawdę, a kiedy gra

Jennifer Lopez na scenie z córką. Nagranie podbija 2019-06-11 08:16:11 Jennifer Lopez zaśpiewała razem ze swą 11-letnią córką Emme Maribel podczas koncertu w Los Angeles

Justin Bieber chce się bić z Tomem Cruise'em 2019-06-10 13:35:04 Justin Bieber, 25-letni kanadyjski piosenkarz, wyzwał 56-letniego amerykańskiego aktora Toma Cruise'a na pojedynek w ta

"Nasze zadanie, jako filmowców, to podsuwać ludziom lustro" 2019-06-09 08:30:00 Ten film to była dla mnie wielka sprawa, wielka i ważna rola - podkreślił aktor Michael Fassbender w rozmowie

Kultura

Już wkrótce prawdziwe święto kultury w powiecie wodzisławskim! 2019-06-12 04:59:00Już niedługo, we wtorek 18 czerwca na Rynku w Wodzisławiu Śląskim w godzinach 11.00-19.00 odbędzie się Powiato

Kult ma grać 90 minut. Miasto funduje ekipie 2019-06-12 03:54:50Wiceprezydent Michał Fita nie podał dziennikarzom ile samorząd zapłacił za biletowany koncert zespołu Kazika Staszewskie

Wyjątkowy finał koncertów umuzykalniających w RCK [ZDJĘCIA] 2019-06-12 00:30:00Ostatnie spotkanie z muzyką w roku szkolnym 2018/2019 zorganizowano we wtorek 11 czerwca.

RAFAKO zostało Głównym Partnerem INTRO Festival 2019-06-11 06:46:21Fundacja Intro Light organizując przez 5 minionych lat festiwal na Zamku Piastowskim, stworzyła na tyle oryginalne wydarzenie, że w jeg

Bezpłatne autobusy dla raciborzan po koncercie Kultu 2019-06-11 04:29:10Udogodnienie dla mieszkańców Raciborza, którzy wybiorą się na koncert grupy Kult (Dni Raciborza 2019).

Nie byłeś na wyborach? Nie dostaniesz rozgrzeszenia! 2019-06-09 02:40:00Piętnastu bandytów uzbrojonych w siekiery napadło na probostwo, niemiecki szpicel węszy wśród polskich organizacji w

Kult na finał Dni Wodzisławia. Było rockowo, alternatywnie 2019-06-08 17:07:57Ostatnim akordem sobotnich koncertów z okazji Dni Wodzisławia Śl. był występ zespołu Kult, na którym bawił

Mrozu w Wodzisławiu! Bluesowa energia w połączeniu z 2019-06-08 15:55:32Trwa drugi dzień Dni Wodzisławia Śl. Na scenie zaprezentował się już Mrozu. Tłumy fanów szalały podczas

Trwają Dni Wodzisławia Śl. Na start Cleo w 2019-06-08 12:40:26Niezwykle energetyczny koncert i prawdziwe szaleństwo pod sceną. W Wodzisławiu Śl. na dniach miasta wystąpiła Cleo.

Zobaczcie, jak było na II Raciborskiej Nocy Świętojańskiej 2019-06-07 17:16:54To jeden z punktów Festiwalu Śląsk - Kraina Wielu Kultur. Za organizacją wydarzenia stoi Stowarzyszenie Kultury Ziemi Raciborski

Za nami spotkanie autorskie z Urszulą Dudziak [ZDJĘCIA] 2019-06-06 14:28:19Kobiety mają moc, ale ta swoją energią mogłaby zasilić całe miasto. W wodzisławskiej Bibliotece odbyło się

W Raciborzu trwa Tydzień Czytania Dzieciom [ZDJĘCIA] 2019-06-06 07:22:59W Ocicach wiceprezydent Michał Fita, na Ostrogu policjanci i członkinie Klubu Przyjaciół Biblioteki<Klub Przyjació

Kultura - Kultura i rozrywka

Dwa koncerty Adamsa i premiera "Pięknej Lucyndy". Nowy 2019-06-16 09:43:00Dwa koncerty Bryana Adamsa - w Trójmieście i we Wrocławiu. I premiera rozśpiewanej "Pięknej Lucyndy" w Teatrze 6.Pię

Poznaliśmy laureatów 15. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki 2019-06-16 01:30:19Martyna Wójcik i Natalia Pycek ex aequo (w kategorii dzieci) oraz Kamil Czeszel (w kategorii dorosłych) zostali laureatami 15. Festiwalu Z

Festiwal w Opolu. Anna Karwan wygrywa koncert Premier 2019-06-16 00:28:55Anna Karwan i jej piosenka pt. "Słucham Cię w radiu co tydzień" oraz Marcin Sójka - wykonawca utworu "Dalej" - zostali zwyci

Festiwal w Opolu: Dziś "Premiery" i koncert piosenki 2019-06-15 10:54:4356. Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu rozkręca się na dobre. Dziś wieczorem w Operze Leśnej odbywają dwa koncerty.

IGFF w Krakowie: Przedsmak festiwalowych emocji. 27 czerwca 2019-06-15 08:54:53W to lato w Krakowie będzie można zobaczyć najlepsze filmy ekologiczne nagrodzone na ubiegłorocznym Kraków International Gr

Nie żyje słynny włoski reżyser Franco Zeffirelli 2019-06-15 08:16:47W wieku 96 lat zmarł światowej sławy włoski reżyser filmowy, teatralny i operowy Franco Zeffirelli. Był jednym z najwybi

Bez niego nie byłoby bolidu Jamesa Bonda! Zbierają 2019-06-14 11:50:00Stalowe Serce - tak nazywa się powstający film o polskim inżynierze, genialnym mechaniku, który stworzył silnik dla legenda

Festiwal Zaczarowanej Piosenki w weekend w Krakowie 2019-06-14 06:17:00W weekend w Krakowie odbędzie się 15. edycja Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Impreza organizowana jest przez Fundację Anny Dymnej "Mi

Mroczna kontynuacja legendarnego "Lśnienia". Zobacz zwiastun filmu "Doktor 2019-06-14 02:48:00Do sieci trafił pierwszy zwiastun filmu "Doktor Sen" z Ewanem McGregorem w roli głównej. Obraz powstał na podstawie powieś

Dziś rusza 56. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w 2019-06-14 00:00:52W amfiteatrze opolskim trwają ostatnie prace przy scenografii 56. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Od dziś, przez cztery dni festiwalu

Piosenka z prawdziwego zdarzenia: Tomasz Organek o hałasie 2019-06-13 04:14:00Zanieczyszczenie hałasem to spory problem, któremu zazwyczaj poświęcamy za mało uwagi. Zajęli się nim na szcz

Legendarny samochód Jamesa Bonda trafił na aukcję 2019-06-13 03:52:00Słynny szary Aston Martin DB5 z 1965 roku, auto Jamesa Bonda, został właśnie wystawiony na aukcję. Licytacja odbędzie si


Disclaimer and Notice:WorldProNews.com is not responsible of these news or any information published on this website.